Strona główna » Aktualności » Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce - Szczawnica, 23 kwietnia 2016
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

24-09-2021
OGŁOSZENIE

26-08-2021
Pożyczka turystyczna – 28 mln zł dla przedsiębiorców z Małopolski

16-08-2021
„Małopolska na horyzoncie” - rusza kampania Małopolski!

03-08-2021
Rusza 3. edycja konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski"

03-08-2021
Weekend z 15. edycją Muzyki Zaklętej w Drewnie

03-08-2021
Finał Muzyki Zaklętej w Drewnie - dojazd

30-07-2021
Szósty przystanek - Ciężkowice

23-07-2021
Skarby Małopolski: Limanowa - perła Beskidu Wyspowego

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce - Szczawnica, 23 kwietnia 2016 18.04.2016

W tym roku małopolskie lato rozpocznie się w Szczawnicy. I to dużo wcześniej niż w całej Polsce, bo już 23 kwietnia! Uroczysty spływ flisaków przełomem Dunajca, bicie rekordu Guinnessa w najdłuższej na świecie szarlotce, targi produktów lokalnych, a na koniec koncert zespołu Lombard – to wszystko czeka tych, który 23 kwietnia odwiedzą Szczawnicę.

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce połączona będzie z Rozpoczęciem Sezonu Flisackiego na rzece Dunajec. Po uroczystej mszy świętej i poświęceniu łodzi, flisacy zasiądą w tratwach przystrojonych girlandami z kwiatów. Salwy armatnie ogłoszą rozpoczęcie uroczystego spływu ze Sromowiec Niżnych w stronę Szczawnicy. Spływ, przypominający ten z czasów Józefa Szalaya, upamiętni twórcę uzdrowiska i pomysłodawcę turystycznych spływów flisackich, a także wpisze się w obchody Roku Szalayowskiego ogłoszonego w 140 rocznicę śmierci tej wybitnej postaci.

Od rana zapraszamy też na górną płytę parkingu w Szczawnicy, gdzie przez cały dzień trwać będą targi produktów i wyrobów lokalnych. Będzie można spróbować sądeckich soków, owoców, przetworów i miodów, tradycyjnego pieczywa z okolic Gorlic czy małopolskiego wina, poznać pracę krywulczarki i dziegciarza, podziwiać przepiękne ludowe rękodzieło. W jaki sposób dziś warto czerpać z tradycji, pokaże pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków.

Wszystkich miłośników podróży zapraszamy do Campera Małopolskiego, który odwiedził już niemal całą Europę. Tu każdy turysta zaopatrzy się w przydatne materiały promocyjne, będzie miał także szansę wygrać małopolskie czerwone korale. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

W tym samym czasie w „kuchni Guinnessa” z sądeckich jabłek powstawać będzie najdłuższa szarlotka na świecie. Ma mieć aż 300 metrów i składać się z 1870 kawałków (obecny rekord ustanowiony w Niemczech w 2013 roku wynosi 276,5 m). Chcecie z nami pobić rekord Guinnessa? Przynieście swój kawałek szarlotki. I pamiętajcie, że aby rekord został uznany, szarlotka musi zostać nie tylko upieczona, ale i …. zjedzona. Dlatego wszystkich miłośników ciasta z jabłkami zapraszamy do pozostania z nami do godz. 17:00, kiedy to rozpocznie się wielki finał bicia rekordu.

Po nim zaplanowano wręczenie nagród zwycięzcom konkursu organizowanego w ramach kampanii promocyjnej subregionu gorlicko-sądeckiego na portalu facebook (www.facebook.com/mot.krakow).

Na zakończenie o godz. 19:00 wystąpi Grupa Śpiewacza Flisaków, a potem zapraszamy do zabawy na koncercie zespołu Lombard, świętującego 35-lecie istnienia!

Na wszystkie wydarzenia w Szczawnicy wstęp wolny. Organizatorzy: Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zapraszają!

Projekt pn. „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” współfinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Do pobrania:

- notka prasowa

- plakat

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska