Strona główna » Aktualności » Rekordowa liczba turystów w Krakowie – wyniki badania ruchu turystycznego MOT
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

18-03-2024
3. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska"

27-02-2024
Nabór uczestników na wyprawy turystyczne po Małopolsce organizowane w ramach projektu „Poznaj region - wyprawy turystyczne po Małopolsce”

04-01-2024
Dajcie się ugościć zimą w Małopolsce! Program „Małopolska Aktywnie Zimą” podpowie, czego nie możecie przegapić!

08-12-2023
Odkryj Małopolskę: Choinki pod choinkę – od RMF FM i Małopolski!

23-11-2023
Małopolska na targach TT Warsaw

29-09-2023
Nabór uczestników na wizyty turystyczno-kulturalne organizowane w ramach projektu „POZNAJ REGION”

28-09-2023
Turystyczne Skarby Małopolski odkryte!

25-09-2023
Zapraszamy na konferencję pn. WSPÓŁPRACA-INNOWACJE-TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA

Rekordowa liczba turystów w Krakowie – wyniki badania ruchu turystycznego MOT 4.12.2016

Jak wynika z corocznych badań ruchu turystycznego prowadzonych przez Małopolską Organizację Turystyczną, w 2016 roku Kraków odwiedziło rekordowe 12,5 miliona gości. To o 1/5 więcej niż w roku ubiegłym. Prawie 3 na 4 gości  odwiedzających królewskie miasto to  turysta krajowy (9,25 mln),  co czwarty z nich to turysta zagraniczny (2,9 mln). Co ciekawe proporcie te utrzymują się na zbliżonym poziomie już od wielu lat.

Spośród zagranicznych gości najwięcej przyjechało kolejno z: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Portugalii oraz Hiszpanii. Łącznie stanowili oni ponad 1/3 wszystkich turystów zagranicznych. Pozostali odwiedzający zagraniczni przyjechali z krajów skandynawskich, Francji, Kanady i USA, krajów Beneluksu, Białorusi i Ukrainy, Czech i Słowacji. Liczba  turystów z tych krajów nie przekroczyła z osobna kilku procent w strukturze przyjazdów cudzoziemców do Krakowa. W stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost przyjazdów z zagranicy o 10 procent.

Zdecydowanie większy wzrost odnotowano natomiast wśród turystów krajowych, bowiem przyjechało ich więcej o blisko 25%. Najliczniej turyści krajowi przybyli z Małopolski, Śląska, Mazowsza, Podkarpacia, Pomorza, Dolnego Śląska i Wielkopolski.

Ogólny wzrost przyjazdów do Krakowa niewątpliwie zawdzięczamy w dużym stopniu Światowym Dniom Młodzieży organizowanym w Krakowie pod koniec lipca. Niemniej jednak szczegółowe wyniki wpływu tego wydarzenia na ruch turystyczny zostaną przedstawione osobno, podczas konferencji „Turystyka religijna w produkcie turystycznym Krakowa”, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w dniu 6 grudnia.

Badania potwierdzają po raz kolejny, iż przeważającym celem głównym przyjazdu do Krakowa jest tradycyjnie zwiedzania zabytków oraz wypoczynek. Dużo ponad połowa ankietowanych, zarówno krajowych i zagranicznych, wskazała je za wiodące. Pozostałe cele jak: odwiedziny krewnych, znajomych, sprawy zawodowe, itp. stanowiły już rzadsze cele przyjazdów do Krakowa.

Wraz z rekordową liczbą odwiedzających zanotowano również rekordowy poziom poniesionych przez nich wydatków. W 2016 roku wyniósł on 5,4 miliarda złotych i wzrósł o 1/5 w stosunku do roku poprzedniego oraz trzykrotnie w stosunku do roku 2003, odkąd prowadzone są na zlecenie Miasta Krakowa badania ruchu turystycznego w Krakowie. Warto zauważyć, iż odnotowany wzrost nastąpił pomimo spadku średnich wydatków gości na osobę podczas pobytu w Krakowie w  stosunku do roku ubiegłego.

Wyniki badań ruchu turystycznego zaprezentowane zostały po raz pierwszy w dniu 1 grudnia br. podczas organizowanego przez Miasto Kraków XXVIII Forum Turystyki, na których podsumowano tegoroczny sezon turystyczny w Krakowie.

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska