Strona główna » Aktualności » WinterCamp - szkoła przeżycia na Turbaczu
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

16-04-2024
Dotacje dla branży HoReCa

11-04-2024
Dodatkowy nabór dla szkół ponadpodstawowych w ramach projektu „Poznaj region – wyprawy turystyczne po małopolsce”

18-03-2024
3. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska"

27-02-2024
Nabór uczestników na wyprawy turystyczne po Małopolsce organizowane w ramach projektu „Poznaj region - wyprawy turystyczne po Małopolsce”

04-01-2024
Dajcie się ugościć zimą w Małopolsce! Program „Małopolska Aktywnie Zimą” podpowie, czego nie możecie przegapić!

08-12-2023
Odkryj Małopolskę: Choinki pod choinkę – od RMF FM i Małopolski!

23-11-2023
Małopolska na targach TT Warsaw

29-09-2023
Nabór uczestników na wizyty turystyczno-kulturalne organizowane w ramach projektu „POZNAJ REGION”

WinterCamp - szkoła przeżycia na Turbaczu 28.02.2017

Jak zimą przeżyć w górach, które ścieżki wybrać, by bezpieczne dotrzeć do celu, w jaki sposób przygotować się do awaryjnego obozowania w śniegu – tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas VIII edycji WinterCamp, czyli zimowego biwaku szkoleniowego na Turbaczu. Oczywiście były też szkolenia lawinowe z ratownikami GOPR, pokazy najnowocześniejszego sprzętu, a także spotkania z legendarnymi himalaistami – Krzysztofem Wielickim i Januszem Gołąbem. Nie można również zapomnieć o wyjątkowej atmosferze która zawsze towarzyszy biwakowi…

VII edycja Wintercamp 2017 już za nami. Około 300 osób – podzielonych na trzy tury (16-19 luty, 20-23 luty oraz turę dedykowaną rodzinom – Wintercamp Family 23-26 luty) – nie tylko zbudowało w pobliżu Schroniska Górskiego PTTK na Turbaczu największe zimowe pole namiotowe w Polsce, ale także poczuło trudy życia w ekstremalnych warunkach. Wszystko to pod czujnym okiem wytrawnych himalaistów. 

Na zębach raków

Dni biwaku wypełnione były intensywnymi szkoleniami - medycznymi, lawinowymi, skiturowymi, a także z podstaw terenoznawstwa. Były też warsztaty - jak zorganizować awaryjny nocleg w górach, gdy zaspy uniemożliwiają dotarcie do schroniska, jak zbudować jamę śnieżną i zabezpieczyć się przed chłodem oraz wiatrem podczas nieplanowego noclegu w górach, jak poruszać się w trudnych warunkach zimowych w rakach oraz przy użyciu czekana. Prowadzili je wspinacze, alpiniści, ratownicy medyczni i ratownicy GOPR.  

Na specjalnie przygotowanej ścianie lodowej Petzl’a ćwiczono wspinaczkę, na której można było poznać tajemnicę wbijania dziabki, a także stawania na zębach raków. Wkręcano również specjalne śruby, a wszystko po to, aby przygotować stanowiska zjazdowe w lodzie. Szkolenia prowadził Michał Król, wspinacz, który wytyczył nowe drogi w Himalajach i Kirgizji. 

Będzie bezpieczniej 

„Wintercamp to głównie szkolenia. Podczas zajęć w terenie uczestnicy ćwiczą m.in. udzielanie pierwszej pomocy, a także budowę awaryjnego biwaku w zimowych warunkach” – mówi Maciej Przywecki z Polish Outdoor Group (POG), będącej organizatorem Wintercampu oraz będącej organizacją non-profit zrzeszającą polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską działająca na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. „Wiedza zdobyta pod Turbaczem na pewno przyda się podczas organizowania wycieczek w góry” – zaznacza Przywecki. 

Testowanie najnowszych technologii outdoorowych

Obozowicze mogli dowiedzieć się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe, mieli również wyjątkową możliwość poznania w praktyce najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych m.in. takich marek, jak: Dare2b, Columbia, The North Face, Regatta, Woda Góry Las, VMG,  Salewa, Pajak, namioty i śpiwory Jack Wolfskin’a czy też sprzęt do wspinaczki lodowej PETZL’a. Jak co roku nie zabrakło także nowinek sprzętowych i technologicznych prezentowanych na największych europejskich targach outdoorowych ISPO w Monachium, podczas których serca odwiedzających i jury podbił najcieplejszy śpiworów świata wyprodukowany przez firmę Pajak.

Niepowtarzalna atmosfera w towarzystwie sław światowego himalaizmu

Wieczory Wintercamp 2017 wypełniają pokazy i opowieści zaproszonych gości specjalnych, wśród których w tym roku znalazły się takie sławy światowego himalaizmu jak zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki, czy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I i K2 Janusz Gołąb. Podczas każdej części tegorocznej edycji nie zabrakło tradycyjnego ogniska z kiełbaskami, zawodów i gier terenowych. A przede wszystkim nie brakowało zimowej aury i tworzonej przez uczestników - pasjonatów górskich wrażeń - niepowtarzalnej atmosfery.

Po tegorocznej edycji Wintercampu liczba osób przeszkolonych z wiedzy i umiejętności potrzebnych do organizowania bezpiecznych zimowych wypraw w góry wzrosła o około 300 osób, i wynosi blisko 2400. Oby takich szkoleń było jak najwięcej. 

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska