MSIT
Strona główna » Aktualności » Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

24-05-2019
Inauguracyjny koncert na żywo Festiwal "Muzyka Zaklęta w Drewnie" w Starym Sączu

20-05-2019
Rozwój turystyki górskiej w Małopolsce

09-05-2019
13. edycja Festiwalu "Muzyka Zaklęta w Drewnie"

06-05-2019
Małopolska na Europafest w Turyngii

02-05-2019
Letni Sezon Turystyczny w Małopolsce otwarty!

25-04-2019
26 kwietnia 2019 biuro MOT będzie nieczynne!

18-04-2019
Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej

18-04-2019
Ruszyła kolejna edycja konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”

Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej 18.04.2019

Przed Wielkanocą Małopolska Organizacja Turystyczna zaprosiła młodych mieszkańców regionu do poznawania barwnych małopolskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. W ramach projektu „Święta, tradycje i zwyczaje na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce” zostały zorganizowane trzy edycje warsztatów.

5 kwietnia w Lipnicy Murowanej uczniowie miejscowej szkoły oraz dzieci z Rajbrotu uczyły się wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Te lipnickie – wyjątkowo bogate, mimo że tworzone wyłącznie przy użyciu tradycyjnych materiałów i metod - zaprezentowała pani Aneta Florek. Każdy z uczestników warsztatów mógł też wykonać kolejną palmę – w której królowały zielone gałązki i bazie. Palmy takie typowe są dla Łemków, zamieszkujących głównie południową część województwa, wyznawców religii greckokatolickiej i prawosławnej. Nie tylko palmy, ale i wielkanocne tradycje łemkowskie, przedstawili pani Olena Duć z Uścia Gorlickiego i pan Piotr Michniak z Nowicy. Uczestnicy warsztatów mieli nawet okazję spróbować tradycyjnej bułki - niezbędnego elementu łemkowskiego wielkanocnego koszyczka.

Co jeszcze powinno znaleźć się w koszyku, zanoszonym do świecenia? Tego można było dowiedzieć się na warsztatach, które odbyły się na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (6 kwietnia) oraz Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku (8 kwietnia). O łemkowskiej święconce wielkanocnej i innych zwyczajach wielkanocnych, szczególnie interesujących dzieci, opowiedziała pani Julia Doszna z Łosia. Wśród święconych pokarmów na pewno nie mogło zabraknąć jajek, barwionych i zdobionych różnymi sposobami. Jednym z najstarszych jest batikowanie, czyli rysowanie roztopionym woskiem na skorupce jajka, aby po zabarwieniu skorupki i starciu wosku otrzymać kolorowe jajko z misternie wykonanymi białymi wzorami. W Wygiełzowie tej techniki uczyli się harcerze z Płazy - pod okiem pana Jana Dziubiny z Gładyszowa i pani Anny Koblak z Krzeszowic. W warsztatach w Szymbarku wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropie. Poprowadził je również pan Jana Dziubyna, a także pani Anna Przepióra z Gorlic, która zapoznała dzieci z inną technika zdobienia jajek – wydrapywaniem wzorów na zabarwionej skorupce. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych i ujawniły wiele artystycznych talentów.

 

Więcej zdjęć na www.facebook.com/mot.krakow

 

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Święta, tradycje i zwyczaje na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce” w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnienie dziedzictwa kulturowego, Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska