MSIT
Strona główna » Aktualności » Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

21-08-2019
Konkurs Turystyczne Skarby Małopolski!

19-08-2019
Otwarcie pierwszej w Polsce Wieży widokowej w koronach drzew o unikatowej konstrukcji drewnianej - Krynica-Zdrój, Słotwiny Arena

14-08-2019
Kolejne warsztaty na Szlaku Architektury Drewnianej

09-08-2019
Na wsi najlepiej... Na Małopolskiej Wsi z Tradycją!

07-08-2019
Pielęgnujemy tradycje na Szlaku Architektury Drewnianej

02-08-2019
Turystyczne Mistrzostwa Blogerów – rozpoczęło się głosowanie internautów

22-07-2019
W niedzielę kibicowaliśmy kajakarzom!

19-07-2019
TUCHOVINIFEST - IV Międzynarodowy Festiwal Wina

Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej 18.04.2019

Przed Wielkanocą Małopolska Organizacja Turystyczna zaprosiła młodych mieszkańców regionu do poznawania barwnych małopolskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. W ramach projektu „Święta, tradycje i zwyczaje na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce” zostały zorganizowane trzy edycje warsztatów.

5 kwietnia w Lipnicy Murowanej uczniowie miejscowej szkoły oraz dzieci z Rajbrotu uczyły się wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Te lipnickie – wyjątkowo bogate, mimo że tworzone wyłącznie przy użyciu tradycyjnych materiałów i metod - zaprezentowała pani Aneta Florek. Każdy z uczestników warsztatów mógł też wykonać kolejną palmę – w której królowały zielone gałązki i bazie. Palmy takie typowe są dla Łemków, zamieszkujących głównie południową część województwa, wyznawców religii greckokatolickiej i prawosławnej. Nie tylko palmy, ale i wielkanocne tradycje łemkowskie, przedstawili pani Olena Duć z Uścia Gorlickiego i pan Piotr Michniak z Nowicy. Uczestnicy warsztatów mieli nawet okazję spróbować tradycyjnej bułki - niezbędnego elementu łemkowskiego wielkanocnego koszyczka.

Co jeszcze powinno znaleźć się w koszyku, zanoszonym do świecenia? Tego można było dowiedzieć się na warsztatach, które odbyły się na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (6 kwietnia) oraz Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku (8 kwietnia). O łemkowskiej święconce wielkanocnej i innych zwyczajach wielkanocnych, szczególnie interesujących dzieci, opowiedziała pani Julia Doszna z Łosia. Wśród święconych pokarmów na pewno nie mogło zabraknąć jajek, barwionych i zdobionych różnymi sposobami. Jednym z najstarszych jest batikowanie, czyli rysowanie roztopionym woskiem na skorupce jajka, aby po zabarwieniu skorupki i starciu wosku otrzymać kolorowe jajko z misternie wykonanymi białymi wzorami. W Wygiełzowie tej techniki uczyli się harcerze z Płazy - pod okiem pana Jana Dziubiny z Gładyszowa i pani Anny Koblak z Krzeszowic. W warsztatach w Szymbarku wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropie. Poprowadził je również pan Jana Dziubyna, a także pani Anna Przepióra z Gorlic, która zapoznała dzieci z inną technika zdobienia jajek – wydrapywaniem wzorów na zabarwionej skorupce. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych i ujawniły wiele artystycznych talentów.

 

Więcej zdjęć na www.facebook.com/mot.krakow

 

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Święta, tradycje i zwyczaje na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce” w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnienie dziedzictwa kulturowego, Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska