Strona główna » Aktualności » W poszukiwaniu Turystycznych Skarbów Małopolski
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

29-09-2022
Walne Zebranie Członków Małopolskiej Organizacji Turystycznej

21-09-2022
Ruszył konkurs na projekt maskotki Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023!

20-09-2022
Smak historii odkryty – Juromania zakończona

09-09-2022
Wybierz Turystyczne Skarby Małopolski– naturalnie!

05-09-2022
Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny 18-20 i 25-27 listopada 2022

26-08-2022
Nabór na misje gospodarcze w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii

22-08-2022
Muzyka Zaklęta w Drewnie 2022 - Koncert Zespołu Raz Dwa Trzy w Porębie Wielkiej

16-08-2022
Odkryj Jurę i poznaj smak historii – Juromania 2022

W poszukiwaniu Turystycznych Skarbów Małopolski 19.04.2022

Głównym celem konkursu jest nagradzanie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych w regionie. Laureaci i wyróżnieni to unikatowe, nieoczywiste miejsca, często poza głównym szlakiem - prawdziwe skarby, które mogą stać się celem podróży, albo przystankiem na dłuższej trasie.

Turystyczne Skarby Małopolski wybierane są w sześciu kategoriach. Miejsce z klimatem to kategoria, w której nagradzane są miejscowości i gminy wyróżniające się wyjątkowym położeniem, bogatym dziedzictwem kulturowym, historycznym lub przyrodniczym, unikatowymi atrakcjami turystycznymi, dbałością o estetykę krajobrazu, udogodnieniami dla turystów, a także gościnność i przychylność mieszkańców. W kategorii Najciekawszy szlak turystyczny wyróżnione zostają wytyczone i oznakowane trasy, które łączy jakiś motyw przewodni. Mogą być to szlaki historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie i inne. Ważne, by były starannie oznakowane, zapewniały niezbędną infrastrukturę i zachwycały zlokalizowanymi na trasie atrakcjami. Turystyczne skarby to również cykliczne wydarzenia nagradzane w kategorii Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne. Urozmaicona oferta imprez kulturalnych, sportowych, targowych, rekreacyjnych zasługuje na uwagę podróżujących po Małopolsce turystów, a najbardziej interesujące eventy na wyróżnienia w plebiscycie. Z kolei w kategorii Unikalna atrakcja turystyczna konkurują naturalne atrakcje turystyczne (jak np. jaskinie lub góry), dzieł ludzkich rąk -  budowle sakralne, zamki, pałace, ogrody, parki rozrywki, parki wodne i inne obiekty dostarczające wrażeń odwiedzającym. Laureaci dwóch ostatnich kategorii to miejsca chrakteryzujące się ciepłem, gościnnością i nadzwyczajną atmosferą. Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi, to kategoria dla miejsc z „duszą i klimatem” zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku i codziennych problemów, w otoczeniu przyrody. Gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty zapewniają gościom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Natomiast w kategorii  W gościnie – oferta kulinarna nie zabraknie miejsc, które nie tylko charakteryzują się niezwykłą atmosferą, otwartością i gościnnością, ale także karmią smakołykami przyrządzonymi na bazie lokalnych produktów, według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie plebiscytu każdy ma prawo zgłosić swojego faworyta, dzieląc się wrażeniami z wizyt w ulubionych zakątkach regionu, miejscach, które na długo pozostają w pamięci, gościnnych progach gospodarstw, hoteli i pensjonatów oraz karczmach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Kolejny etap to głosowanie za pośrednictwem platformy internetowej gdzie każdy może oddać głos na swoich wybrańców. Konkurs ma wyjątkowy walor promocyjny ponieważ opiera się na autentycznych rekomendacjach i opiniach osób, które odwiedzają nagradzane miejsca i są ich naturalnymi ambasadorami. Dzięki nim inni, mogą ruszać szlakiem sprawdzonych i docenianych atrakcji.

Wyznaczając trasy wiosennych i letnich wycieczek koniecznie uwzględnijcie Turystyczne Skarby Małopolski. W nowej zakładce na visitmalopolska.pl znajdziecie informacje o wszystkich laureatach i wyróżnionych. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawa inspiracja, która urozmaici Wasze plany podróżnicze po regionie, także poza głównym szlakiem. Pamiętajcie, zawsze miejcie oczy i uszy szeroko otwarte,  być może natraficie na niezwykłe miejsca, które zauroczą Was do tego stopnia, że będziecie chcieli zgłosić własnych kandydatów do kolejnej edycji! Serdecznie do tego zachęcamy Szczegóły nowego rozdania ujawnimy wkrótce!

 

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska